Drzewa Tlenowe

Drzewo Tlenowe

Najszybciej rosnące drzewo na świecie

Niesamowite właściwości

Dzięki ogromnym liściom produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste

Drewno

Drewno Paulowni jest lekkie, ale bardzo wytrzymałe (waży połowę mniej niż sosna).

Każdy klient, kupujący sadzonki Drzew Tlenowych, otrzyma wraz z dostawą certyfikat pochodzenia

i dopuszczenia do obrotu na terenie UE.

Posiadamy w ofercie sadzonki

dsc_0484-copy

Paulowni w formie korzeniowej (część systemu korzeniowego rośliny po 1 okresie wzrostu). Przewaga takiej sadzonki nad sadzonką zieloną to zdecydowanie lepsze przyjmowanie się roślin. Sadzonki przeselekcjonowane, spełniające następujące warunki:

  • długość korzenia nie krótsza niż 15 cm.

  • trzpień nie krótszy niż 10 cm.

  • trzpień łodygi nie cieńszy niż 1,1 cm u podstawy, w miejscu gdzie kończy się łodyga a zaczyna korzeń

Paulownia pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale aktualnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie z powodu szybkiego wzrostu oraz wysokiej jakości drewna. W ciągu od 8 do 10 lat osiąga wielkość, która pozwala na ścięcie, dorastając w tym czasie do wysokości ok. 15 metrów i średnicy ok. 50 centymetrów.
Przyrosty rzędu 1 metra sześciennego w ciągu 10 lat powodują wyjątkowo wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Bezkonkurencyjna pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Jest lekka i wytrzymała. Niemal każdą jej część można wykorzystać w przemyśle. Jako pierwsi w Polsce proponujemy dostawy najwyższej jakości sadzonek Paulowni oraz doradztwo w prowadzeniu plantacji.

Z uwagi na swoje niezwykłe właściwości została nazwana drzewem przyszłości. Jest ceniona przez ekologów, ponieważ wzrasta tam, gdzie inne gatunki nie znajdują warunków do rozwoju. Dzięki temu nadaje się do zalesień i tworzenia ochronnych pasów zieleni.

Informacje Szczegółowe

– Najszybciej rosnące drzewo na świecie
– Dzięki ogromnym liściom produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste.
– Jest odporna na niskie temperatury, choroby pasożytnicze oraz owady.
– Posiada bardzo silny system korzeniowy – po pierwszym ścięciu odrasta ponownie umożliwiając zbiory w kolejnych czterech lub pięciu cyklach.
–  Produkuje ok. 1 m3 drewna w okresie 8 do 10 lat przy właściwej pielęgnacji i optymalnych warunkach.
– Drewno Paulowni jest  lekkie, ale bardzo wytrzymałe (waży połowę mniej niż sosna).

– Z wysokiej zawartości węgla wynika podwyższona wytrzymałość mechaniczna drewna na skręcanie, zginanie, rozrywanie.

Zastosowanie:

– 70 procent objętości Paulowni stanowi jej pień, który może być wykorzystany do produkcji wysoko gatunkowego drewna. Pozostałe 30 procent (gałęzie, liście i kwiaty) mogą być przetworzone na biomasę.
– Drewno Paulowni jest łatwe w obróbce. Elastyczne, lecz nie odkształca się. Może być barwione, lakierowane oraz klejone. Jest odporne na działanie wody. Struktura jest jednorodna – bez sęków i żywicy.

Ze względu na niską wagę oraz nie wchłanianie wilgoci z zewnątrz, drewno znajduje zastosowanie w produkcji ekskluzywnych mebli np. do samolotów, jachtów, kamperów oraz wysokogatunkowych fornirów i sklejek. Produkowane są również jedne z najdroższych na świecie desek surfingowych, oraz sprzęt sportowy. Przemysł stolarski wykorzystuje drewno paulowni do produkcji np. okien, drzwi, lekkiej więźby, altan ogrodowych.
Jako pierwsi w Polsce proponujemy dostawy najwyższej jakości sadzonek Paulowni oraz doradztwo w prowadzeniu plantacji.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Oferujemy hybrydową, nieinwazyjną odmianę – krzyżówkę Paulowni tomentosa z Paulownią fortunei, która charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na niskie temperatury (do – 27°C).

« 1 z 6 »

Sadzenie drzew gatunku PAULOWNIA z karp korzeniowych

Sadzenie gatunku drzew Paulownia z karp korzeniowych jest mniej ryzykowne jak sadzenie sadzonek zielnych wyprodukowanych metodami  in vitro w laboratorium, ponieważ wszystkie sadzonki w normalnych warunkach podejmują wegetację i wykształcają pędy. Są to sadzonki jednoroczne, standaryzowane, które należy posadzić na plantacji tak wcześnie jak pozwolą na to warunki glebowe i nie wymagają przycinania po przezimowaniu. Natomiast sadzenie sadzonek zielnych należy wykonać tak aby nie narazić je na przymrozki, mimo to zawsze część sadzonek nie przyjmuje się z uwagi na zmieniające się warunki glebowo-pogodowe i krótszy sezon wegetacyjny. Do dyspozycji zdrewniałych sadzonek jest dłuższy okres wegetacji, a zatem większe przyrosty. Koszt sadzonek jest porównywalny, zatem zyskujemy 1 rok i oszczędzamy na kosztach pielęgnacji plantacji.

Przygotowanie stanowiska

Paulownia nie toleruje stanowisk podmokłych i mocno przesuszonych. Dla zobrazowania warto porównać paulownię z kukurydzą, ponieważ są to rośliny szlaku fotosyntetycznego C4, a więc mają podobne wymagania glebowo-klimatyczne. Przed założeniem plantacji, najlepiej jesienią pobrać próby glebowe i przekazać je do stacji chemiczno-rolniczej w celu określenia zasobności i odczynu gleby. Odczyn gleby powinien przekraczać pH 5,6, jeśli jest niższy to glebę należy zwapnować w okresie jesiennym. Polskie gleby są ubogie w siarkę dlatego należy zastosować nawóz siarczan wapnia, który pozwoli pobrać roślinom większe ilości azotu przyśpieszając ich wzrost a także ograniczy szkodliwe działanie glinu na system korzeniowy. Mając na względzie odchwaszczanie międzyrzędzi, szczególnie w pierwszym roku, należy tam zasiać roślinę okrywającą aby nie dopuścić do zachwaszczenia, dobrze sprawdza się gryka bądź gorczyca, pod warunkiem, że nie będzie konkurowała z Paulownią. Okrywa międzyrzędzi ma też znaczenie przeciwerozyjne szczególnie podczas intensywnych deszczów. Poziom nawożenia powinien zabezpieczyć potrzeby roślin okrywowych i  zasobność podstawowych makroelementów (P,K,Mg,S). Zalecany poziom nawożenia nawozem wieloskładnikowym typu Polifoska to ok.300 kg/ha

Sadzenie

Przed sadzeniem należy przebudować profil glebowy poprzez wykonanie otworów glebowych, najlepiej wiertnicą glebową o średnicy 50-60 cm zawieszaną na ciągniku możliwie najgłębiej (ponad 0,8 m) i szeroko w celu poprawy warunków glebowych dla szybkiego rozwoju systemu korzeniowego. Otwór napełnić mieszanką gleby z kompostem bogatym w składniki pokarmowe, najlepiej sprawdza się osad ściekowy z oczyszczalni ścieków. W tym miejscu sadzimy sadzonkę tak aby jej górna krawędź znajdowała się około 5 cm nad powierzchnią gruntu, jednocześnie należy pamiętać o zagłębieniu wokół sadzonki co będzie ułatwiało jej podlewanie. Przed posadzeniem sadzonkę należy zamoczyć, na okres 10-12 godzin w wodzie z dodatkiem kwasów humusowych i ewentualnych aktywatorów wzrostu , przyciskając je od góry , tak aby całkowicie zanurzone były w roztworze. Prosimy  nie przekraczać czasu przebywania sadzonek w roztworze. Najdalej w ciągu doby po takiej ich aktywacji sadzonki powinny zostać wysadzone do gruntu. Jeśli wysadzamy większą ich ilość , dobrze jest aktywować je etapami aby zmieściś się w w czasie 24 godzin od aktywacji. Po posadzeniu rośliny obficie podlać, przez pierwsze dni po posadzeniu roślina zostanie pobudzona do wytworzenia korzeni włośnikowych a obfite podlewanie jest w tym momencie konieczne ponieważ przyśpiesza także osiadanie kompostu w efekcie prawidłowy rozwój korzeni włośnikowych. Sadzonki należy posadzić w rozstawie 3-5 x 4-5 m w zależności od przeznaczenia drewna po ścięciu drzew.

Nawożenie

W pierwszym roku po nasadzeniu na kompoście wytworzonym z osadów ściekowych w zasadzie dodatkowe nawożenie składnikami nawozowymi nie jest konieczne. Jednak zalecane jest zastosowanie preparatu z kwasami humusowymi np. APOL HUMUS 2-3 krotnie w dawce 0,1 litra na roślinę. Preparat ten wpłynie na ożywienie środowiska mikrobiologicznego w glebie i lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. Pierwszą dawkę preparatu zaleca się zastosować po posadzeniu a następną w drugiej części sezonu wegetacyjnego.

Szkodniki

Plantacje paulowni zakłada się na różnych stanowiskach i po różnych przedplonach, czasem po użytkach zielonych, ugorach, nieużytkach spotyka się szkodniki glebowe takie jak; drutowce, pędraki, rolnice, które żerują na wieloletnich trawach lub chwastach. Koniecznie należy je zniszczyć poprzez zabiegi uprawowe /orka, talerzowanie/ z jednoczesnym wapnowaniem gleby w okresie jesiennym. Jeśli ten element agrotechniki został pominięty, bądź przed sadzeniem nie zauważono szkodników, można je zwalczyć stosując punktowo wokół roślin w trakcie wegetacji preparat chemiczny DURSBAN 480 EC. Równie skutecznym sposobem likwidacji szkodników glebowych w trakcie wegetacji jest stosowanie nawozu azotowo-wapniowego azotniak /nazwa handlowa Perka/ stosując również punktowo wokół roślin – koniecznie wymieszać z glebą.

Nawodnienie

Plantacje Paulowni oprócz właściwego nawożenia wymagają również nawodnienia, może to być instalacja nawadniająca plantację, bądź doraźny sposób nawadniania co jest zależne od dostępu do wody i możliwości organizacyjno-finansowych właściciela plantacji. Poziom nawożenia, dostępność składników pokarmowych przez cały okres wegetacji i nawodnienie decydują o wielkości przyrostów drewna w danym sezonie.

Badania nad emisją CO2 na przestrzeni 1 roku

poster
00:00
--
/
--

Legenda: Kolor czerwony – największe natężenie CO2

Wycięty las
Szumi już tylko w nas

Jan Sztaudynger

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Paulownia pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale aktualnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie z powodu szybkiego wzrostu oraz wysokiej jakości drewna. W ciągu od 8 do 10 lat osiąga wielkość, która pozwala na ścięcie, dorastając w tym czasie do wysokości ok. 15 metrów i średnicy ok. 50 centymetrów.
Przyrosty rzędu 1 metra sześciennego w ciągu 10 lat powodują wyjątkowo wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Inne produkty

IMG-2248-1-390x260-1

Drzewa tlenowe

Bezkonkurencyjna pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Jest lekka i wytrzymała. Niemal każdą jej część można wykorzystać w przemyśle.

2017-05-26-etykieta-antysmog-250ml-page-001

Antysmog 20-17

Koncentrat przeznaczony jest dla silników spalinowych, benzynowych i wysokoprężnych oraz zasilanych LPG. Rewelacyjny uszlachetniacz do paliw.

apol

Apol-humus

Płynny koncentrat do stosowania doglebowego w uprawach roślin uprawnych. Stanowi połączenie kwasów humusowych i polimerów chitozanu.

© Copyright 2016 by JPM